از هنر میناسازی تعاریف مختلفی شده؛ازجمله در فرهنگ فارسی معین آمده است:«مینا ماده ای است از لعاب و شیشه ای حاجب ماوراء یا شفاف که آن را روی کاشی و فلزات برای حفظ نقش و نگار به کار می برند و ترکیبی است ازلاجورد،طلا و امثالهم که درکوره می برند و شفاف مثل شیشه کبود رنگ بیرون می آید» و بعضی آن را هنر آتش و خاک می دانند.

در فرهنگ نظام نیز هنر میناسازی چنین تعریف شده است:

«مینا ماده ای است از جنس شیشه و چینی کبود رنگ که بر فلز و جز آن مالیده بر آن نقش و نگار کنند و آن را میناکاری گویند».

در ناظم الاطبا درمورد هنر مینا نوشته اند:«سنگی شبیه به لاجورد،که بدان بر روی نقره و طلانقاشی می کنند و در فرهنگ آنندراج آمده است:رنگی باشد مثل شیشه ریزه الوان که از فرنگستان می آورند و  آن را در آتش مخلوط ساخته،بر طلا و نقره و مس،که کنده باشند،بریزند تا نقوش و خطوط آن کنده بدان رنگ گیرند.

در غیاث الغات گفته شده:آبگینه رنگی که بدان بر طلا و نقره نقاشی کنند و اکثر آن سبز باشد یا لاجوردی اگر چه سفید و سرخ نیز باشد.

همچنین علامه دهخدا تعریفی دیگر از هنر مینا دارد که چنین است:ماده شیشه ای و دارای الوان مختلف که جهت رنگ کردن نقوش روی فلزات و ظروف سفالین و چینی به کار رود.

ماده اولیه و اصلی مینا سیلیس است که با کربنات دو پتاس مخلوط می شود و برای زودتر ذوب شدن یک ماده،کمک ذوب به آن اضافه می کنند.این ماده معمولاً  بورق (تنکار) است و برای رنگ کردن آن  مواد رنگین به آن می افزایند.

با وجود این تعاریف از نظر نویسنده این سطور نیز هنر مینا،هنر عشق و آتش است؛چرا که هنرمند میناساز تمام عواطف و احساسات قلبی خود را بر روی ظروف مینا نقش و نگارمی کند و سپس برای ماندگار شدن آن را به دل آتش می سپارد،همانندپروانه ای که خود را به سوزندگی آتش شمع می زند و جاودانه می شود،هنرمند میناساز نیز به خاطر جاودانه ماندن اثرش باید آن را به دل آتش به سپارد.

درباره مینارت

مديريت هنرپرور این مجموعه افتخار همکاری جمعی از اساتید و نخبگان هنر را داشته و با الهام از روش هاي نوين و ابتكارات منحصر به فرد و تلفيق خلاقانه هنرهای مينا،خاتم، مينياتور(نگارگری)اقدام به ارائه انواع محصولات ماندگار و با ارزش جهت سرمايه گذاری انديشمندانه گردیده است. 

بخشی از فعالیتها

جشنواره خواهر خواندگی اصفهان در فرایبورگ آلمان،شرکت در میزگرد فرانسه(هنرهای صنایع دستی)،نمایشگاه مهرجان دبی و جشنواره باکو در آذربایجان،جشنواره هنری سوریه نمایشگاه بین المللی تهران، نقاشی دیواری هتل کوثر، کاخ لویزان و هتل عباسی،برگزاری نمایشگاه در انجمن MS ایران

محصولات قابل سفارش

ساعت روميزي و ديواري با ابعاد و اشكال انحصاري، انواع ديوار كوبها بصورت قاب عكس، بشقاب و .... سرويسهاي دكوري بصورت ست پارچ و ليوان و ... انواع بچ سينه پرسنلي، لوح سپاس،تقدير و تشكر، نقاشیهای دیواری به سبک دوره صفویه و قاجاریه، گره چینی بر روی سطوح مختلف و....